PRVNÍ DÍL SERIÁLU O SERVISU LYŽÍ A SNOWBOARDŮ – péče o skluznici

Nastal čas zimních radovánek na zasněžených svazích a tak Vám přinášíme v našem zimním seriálu několik rad a vysvětlení ohledně správné přípravy lyží a snowboardů. V tomto prvním díle se budeme věnovat péči o skluznici. Je jasné, že podmínky na sjezdovkách nebývají vždy ideální a to se také projevuje různými šrámy, škrábanci, často i plošným poškozením skluznice. Takto poškozená skluznice má podstatně horší skuznost a brzdí při jízdě. Není samozřejmě nutné běžet s každým malým škrábanečkem do servisu, ale větší poškození si servis již zaslouží. Někdy je ovšem poškozené místo natolik veliké, nebo vytržené do hloubky, že vyžaduje výměnu poškozené části, což se provádí tzv. výsekem. Speciálním nářadím se odstraní poškozené místo a stejný tvar se na původní místo vlepí. Tento způsob je poměrně náročný, vyžaduje speciální lepidlo, materiál skluznice, nahřívací přípravek, raznice a samozřejmě řemeslnou zručnost, rozhodně toto zadejte odborníkům.

 

 

V servisu skluznici očistíme, poté na hrubo srovnáme otřepy. Za tepla zatavíme vhodným materiálem poškozená místa, strhneme a pak přebrousíme do roviny na brusném pásu. Pak nastává takzvané strukturování skluznice, které se provádí na širokém brusném kameni, tento proces je řízen programem, který nejdříve do kamene diamantem vyřízne požadovanou hrubost a druh struktury. Brusný kamen posléze vybrousí do skluznice strukturu a zároveň skluznici zbrousí do optimální roviny. Procesy broušení se provádějí ve speciální emulzi, aby nedocházelo ke spálení skluznice.

Je samozřejmě na domluvě a doporučení technika servisu, jaký rozsah servisu zvolíte. Starší lyže, které již nemají velkou torzní tuhost a jejich vlastnosti už nejsou nijak špičkové, zpravidla nejlepším servisem nezachráníte. Tam obvykle stačí vyspravení a přebroušení na pásu.

Ale u lyží které mají sportovně závodní ambice, je strukturování skluznice důležité. Struktura funguje stejně jako vzorek pneumatiky, odvádí nepatrnou vrstvičku vody vzniklou třením při skluzu, čímž je lyže klidnější a „neplave“ do strany.

Tímto zakončíme pojednání o skluznicích a v dalším díle, který připravujeme, se budeme věnovat hranám lyží.